Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Od powietrza, głodu, ognia i wojny ...i wojny, wybaw nas, Panie!” JP2

19 czerwca uczniowie starszych klas naszej szkoły pojechali do  Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiumuzeum utworzonego w 1947r. staraniem byłych więźniów w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i niemieckich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.

Uczniowie poznali historię powstania i cel założenia obozu, warunki życia więźniów, liczbę ofiar, sytuację dzieci w obozie, dowiedzieli się o eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Teraz z pewnością lepiej zrozumieją słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1979r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski właśnie tu w Auschwitz: „Oświęcim jest rozrachunkiem z sumieniem ludzkości poprzez te tablice, które świadczą o ofiarach, jakie poniosły narody. Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści.” A homilię zakończył słowami: „Moi drodzy bracia i siostry, nie mam już nic więcej do powiedzenia. Przychodzą mi tylko na myśl słowa Suplikacji: Święty Boże, Święty mocny, Święty a nieśmiertelny!... Od powietrza, głodu, ognia i wojny ...i wojny, wybaw nas, Panie! Amen.”

Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem zamku Hochbergów  w Pszczynie.