Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O cyberprzemocy i nie tylko...

25 kwietnia 2019 r.  w ramach realizacji projektu profilaktycznego ,,Ciesz się życiem, nie ryzykuj” odbyło się  szkolenie dla rodziców i nauczycieli, które przeprowadził psychoterapeuta ze Szkolnej Akademii Profilaktyki w Łodzi Jakub Rychter. W  pierwszej części szkolenia  pt. Cyberprzemoc, gdy dziecko jest ofiarą ...lub sprawcą przemocy w Sieci prowadzący pokrótce scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy. Przybliżył zagrożenia płynące z Internetu, ukazał różne formy przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych oraz wyjaśnił, kiedy można mówić o uzależnieniu od Internetu.

Zwrócił uwagę rodziców, aby byli czujni na to, z kim ich dzieci nawiązują kontakty w Sieci, jakie najczęściej przeglądają strony internetowe oraz ile czasu spędzają przed komputerem.  Podał rodzicom konkretne rozwiązania, jak powinni postępować jeśli  pojawią się którekolwiek z omówionych zagrożeń.  Druga część szkolenia  nakierowana była na rozwijanie umiejętności wychowawczych rodziców, czyli  wdrażanie i przestrzeganie przez wszystkich członków rodziny zasad domowej profilaktyki. Prowadzący podkreślił, że to rodzic ustala zasady wychowania i to on ma być dla dziecka Dorosłym, a nie przyjacielem czy przyjaciółką. Kluczem do budowania prawidłowych relacji z dzieckiem jest rozmowa, wspólne spędzanie czasu wolnego, rozwijanie umiejętności społecznych. To rodzic ma sprawić, by dom był dla jego dziecka bezpieczną przystanią, gdzie na życiowych zakrętach zawsze znajdzie wsparcie i zrozumienie.

Relacja video ze szkolenia znajduje się w naszej zakładce Rodzice tutaj