Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty

Kategoria: Projekty Opublikowano: piątek, 28 październik 2016 Małgorzata Sobiela-Woźniak

   „Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty ”

Nasza Eko-pracownia

   powstała dzięki dofinansowaniu

                                                     ze środków WFOŚ i GW


http://www.zainwestujwekologie.pl/

NAZWA ZADANIA:

Utworzenie Naszej-ekopracowni w Publicznym Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego o nazwie „Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty”.

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Głównym założeniem wykorzystania ekopracowni jest nauka poprzez działania uczniów i nowoczesne metody nauczania, które poszerzą i rozwiną zainteresowania młodzieży naukami przyrodniczymi, uświadomią im współczesne problemy ochrony środowiska naturalnego i przybliżą sposoby jego ochrony na miarę XXI wieku. Dzięki prowadzonym w niej eksperymentom rozbudzona zostanie także ich wrażliwość na piękno przyrody i wyjątkowość zachodzących w niej zjawisk.

 

WARTOŚĆ OGÓLNA ZADANIA: 37269,76 zł.

Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w PLN to 28 540,44 zł i środki własne 8728,32zł

Projekt obejmuje zaplanowanie i utworzenie ekopracowni oraz wyposażenie jej w nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne środki dydaktyczne, aby móc zrealizować zadania opracowanego  programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni.

1. Wyposażenie ekopracowni dofinansowanej w ramach zadania "Nasza Eko-pracownia" obejmuje:

- interaktywny zestaw stacjonarny, głośniki, wizualizer, laptop, aparat fotograficzny,

pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną,

- wyposażenie pracowni (meble, gabloty, fototapety ścienne, rolety okienne i inne),

rośliny doniczkowe

- prace remontowe.

 

2. Zajęcia realizowane w oparciu o utworzoną ekopracownię odbywać będą się w grupach tematycznych w okresie od października 2016 do czerwca 2017:

-  Woda dobro nas wszystkich

-  Lubię czysto – więc szanuję!

- Czysta woda zdrowia doda.

-  Woda globalnie.

-  Pijmy wodę na zdrowie!

-  Woda nas uwodzi – z nurtem łódzkich rzek.

-  Niebieska Planeta – jak chronić zasoby wodne Ziemi.

-  Wypoczynek z głową.

-  Festiwal nauki o wodzie.

Koordynator projektu: Małgorzata Sobiela-Woźniak

 

 

 

Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty” już otwarte…..

 

W dniu 21 października 2016r. W Publicznym Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym uroczyście otwarto „Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty” - ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚ i GW w Łodzi i Gminy Pątnów .

Uroczystego otwarcia dokonali Wójt Gminy Pątnów Jacek Olczyk, Dyrektor Szkoły Sławomir Cieśla, Przedstawiciel Sieradzkich Parków Krajobrazowych Krzysztof Gara, Przewodnicząca Rady Rodziców Wioleta Ryng i Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Oliwia Kowal.

Część artystyczna pt: „Woda wokół nas” przygotowana przez uczniów na tę okoliczność przedstawiła celowość zakupionych pomocy dydaktycznych i sprzętu multimedialnego. Uczniowie bowiem przedstawili wodę jako związek chemiczny z punktu widzenia naukowców z różnych dziedzin nauki: chemii, geografii, fizyki, biologi i medycyny. Przedstawienie miało formę wiadomości dnia w których tematem przewodnim była woda. Dziennikarz łączył się z reporterem w laboratorium gdzie prowadzony był wywiad z poszczególnymi profesorami a w tle laboranci wykonywali doświadczenia przy użyciu zakupionych pomocy dydaktycznych w ramach projektu.

Pomysłowość uczniów nagrodzona została gromkimi brawami i słowami uznania ze strony gości. Uczniowie podziękowali fundatorom za nowoczesną ekopracownię w której będą mogli otrzymywać, badać i analizować substancje towarzyszące na na co dzień.

Dzień później podczas obchodów 10-tej rocznicy nadania szkole imienia dokonano poświęćenia pracownii przez ojca Jana Pawła gościa zaproszonego na tą uroczystość.