logo szlaku orlich gniazd

Po całym trudnym roku nauki, szkolna drużyna harcerska „Leśni skauci” wybrała się na zasłużony odpoczynek. Ale czy na pewno odpoczynek? Harcerz i zuch zawsze od siebie wiele wymaga. I tym razem było tak samo. Już wczesnym rankiem w dobrych nastrojach wspięli się na ruiny zamku Ogrodzieniec, położone na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Górze Zamkowej (515 m n. p. m.). To kolejny zamek na Szlaku Orlich Gniazd zdobyty przez Leśnych Skautów. Pozostałe obiekty rozciągające się od Krakowa do Częstochowy, a właściwie ich makiety wykonane w skali 1:25 mogli podziwiać w Parku Miniatur. Tam również zobaczyli repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza, m. in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. W pobliskim Domu Legend i Strachów przenieśli się w świat baśni oraz podań, z których słynie ta kraina, stanęli oko w oko z potężnym czarnym psem, poznali sylwetkę białej damy i bronili się przed potężnymi nietoperzami.

dzieci bawiące się

To był super dzień! 1 czerwca został w naszej szkole zakończony projekt DalEKOwzroczna akcja segregacja. Dzień ten obfitował w niespodzianki. Najmłodsi wykonali pod okiem swoich wychowawców ciekawe instrumenty perkusyjne z odpadów, materiałem były m.in. puszki, tektura i butelki plastikowe. Następnie użyli ich do akompaniamentu pięknej piosenki „Bieszczadzkim traktem”. Ta muzyczna rozgrzewka płynnie przeniosła wszystkich w świat wesołej zumby. Kolejnym punktem w tym dniu do realizacji było zaprojektowanie własnej ekokoszulki. Na smutnych, nieco zniszczonych t-shirtach pojawiły się różnorodne ilustracje, które dały im drugie życie. Kolorowe ekoznaki, takie jak: zielony punkt, nadaje się do recyklingu, opakowania biodegradowalne, do ponownego wykorzystania oraz obrazki z pięknego świata przyrody odmieniły uczniowskie koszulki. Po chwili relaksu rozpoczęły się zabawy sportowe. Najmłodsi rywalizowali w nietypowych konkurencjach. Mnóstwo emocji wywołały wyścigi pociągów, bieg z kubkiem na paletce czy wyścigi na piłkach kangurkach. Starsi natomiast sprawdzili swoje umiejętności w grach zespołowych - piłce siatkowej i nożnej. Na koniec tego interesującego dnia dzieci klas I- III upiekły kiełbaski przy ognisku, a starsi uczniowie odpoczywali w EkoPracowni wśród pięknych kwiatów i zielonej trawy.

grupa uczniów zebrana na zajęciach

1 czerwca uczniowie klasy VI a i VI b wzięli udział w grach, turniejach sportowych oraz quizach. Wszystkie zadania odbywały się w grupach – dzięki czemu uczniowie klasy VI a oraz VI b mieli możliwość nawiązania lepszych relacji koleżeńskich po ciężkim czasie pandemii. Tematyka zadań była przede wszystkim ekologiczna. Dzięki dobrej zabawie uczniowie nie tylko mogli spędzić ze sobą czas w sposób atrakcyjny, ale również przyswoić zagadnienia związane z ekologią.

 Uczniowie klasy 6 na warsztatach

Opiekunowie

Katarzyna Janeczek

Monika Dominiak