20 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce  edukacyjnej. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie perełki województwa śląskiego, czyli Zamku w Pszczynie.

Wielką pasją ostatnich właścicieli Pszczyny- Hochbergów, były polowania-zamek jest dosłownie przepełniony najróżniejszymi trofeami myśliwskimi. Zastosowano tu także ciekawe rozwiązania architektoniczne i inżynieryjne: sekretne przejścia, mechanizm do opuszczania latarni, wjazd do zamku wyłożony drewnianą kostką, która tłumiła stukot kopyt koni- tak, żeby hałas nie przeszkadzał rezydentom. A o kim mowa? Najbardziej znanymi mieszkańcami pszczyńskich murów jest księżna Daisy i cesarz pruski Wilhelm II.

Kolejny punkt wycieczki to Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. KL Auschwitz-Birkenau to największy z niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady-fabryka śmierci. Autentyczne poobozowe bloki i baraki, unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu, ściana straceń, blok 11-blok śmierci.

Była to realistyczna i poruszająca lekcja historii.