Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

7 grzechów popełnianych z miłości do dziecka

Kategoria: Rodzice Opublikowano: środa, 23 maj 2018 Administrator

Kocham moją córkę. Niczego jej nie brakuje. Każdą wolną chwilę spędzamy razem. Codziennie pytam siebie: czy jestem dobrą mamą? Bo można popełniać błędy z miłości.

Grzech pierwszy: wyręczanie

Ludzie, którzy mieli w życiu pod górkę, często postanawiają, że ich dzieci będą miały życie usłane różami. Dążą do tego, by usunąć wszelkie trudności i problemy z drogi ich pociech.
Tylko dlaczego nie? Zadajmy sobie pytanie, czego nas to nauczyło? Jakie doświadczenie zdobyliśmy? Może okazać się, że nauczyliśmy się wartości pieniądza, albo że odczuliśmy po raz pierwszy dumę z siebie, bo sami do czegoś doszliśmy. Czy na pewno chcemy naszym dzieciom zabrać to wszystko?

Grzech drugi: ochrona przed popełnianiem błędów

Każdy z nas ma na swoim koncie co najmniej kilka takich błędów, przed którymi chciałby ustrzec swoje dziecko. Często więc zabraniamy mu czegoś, w obawie, że przeżyje porażkę. Niestety, nie tędy droga. Dobra rada, żeby uczyć się na cudzych błędach, jest często tylko marzeniem.
Co więc warto robić, by nasze dzieci popełniały jak najmniej błędów? Istnieją dwie uzupełniające się wzajemnie drogi. Pierwsza, to pozwolić na błąd. Druga, to rozmawiać o konsekwencjach.

Grzech trzeci: wywyższanie ponad niebiosa

Od kiedy rodzice zrozumieli, że chwalenie dziecka jest ważne, obserwujemy różne podejścia. Niektóre z nich - choć wypływają z dobrych intencji - są na dłuższą metę zgubne dla dziecka. Ostatnio słowo "chwalić" mam ochotę zastąpić słowem "docenić". Po pierwsze, budujemy nierealny obraz dziecka - bo nikt nie jest we wszystkim i zawsze najlepszy. Wspieramy w ten sposób wychowywanie narcyza. Ale jeszcze gorszą konsekwencją jest to, że dziecko słysząc o sobie takie superlatywy nie czuje, że może popełnić jakiś błąd, że może zawalić. Przecież zawiódłby rodziców. Więc wytwarza w sobie straszny lęk przed porażką i presję osiągnięć, by zadowolić rodziców.

Grzech czwarty: ukrywanie

Ukrywanie ma wiele wymiarów i zawsze gdzieś u podstaw jest lęk przed byciem autentycznym. Weźmy na początek takie ukrywanie czegoś przed dzieckiem, by po to nie sięgało. Innym rodzajem ukrywania jest wmawianie dziecku, że wszystko jest dobrze, podczas gdy tak nie jest. Dziecko obserwuje i widzi na przykład, że w domu jest nerwowa atmosfera.

Grzech piąty: zaprzeczanie emocjom

"No już, nie płacz. Mama pocałuje i przestanie boleć" - często widzimy takie reakcje rodziców, kiedy dziecko rozwali sobie kolano. Z pozoru to ciepła, piękna scena, gdy dziecko przeżywa swój ból w objęciach rodzica. Ale czy rzeczywiście przeżywa? Otóż nie, bo nie pozwalamy mu przeżyć bólu, tylko go maskujemy, zaprzeczamy, że istnieje. Tym samym dajemy mu komunikat, że jego emocje są nieprawdziwe, że jego ból nie istnieje.

Grzech szósty: poświęcanie się

Nie wiem skąd w nas, rodzicach, taki wielki pęd do poświęcania się dla "dobra" dziecka. Wydaje nam się, że jeśli zaniedbamy nasze potrzeby, ale jednocześnie odpowiemy na wszystkie potrzeby dziecka - to będzie ono szczęśliwe. Nic bardziej mylnego. Można zaniedbywać siebie i kosztem własnych potrzeb realizować potrzeby innych, ale w końcu te miesiące, czy lata zaniedbań, dojdą do głosu.

Grzech siódmy: projektowanie przyszłości dziecka

Rodzice często mówią, że "popychają" dzieci w jakimś kierunku, pomagając im dokonać "właściwych" wyborów. To ma być wyraz ich "troski" o dziecko. Często jednak jest to przejaw lęków, potrzeby kontroli, a także wygody rodziców. Nie zwracamy przy tym często uwagi na potrzeby samego dziecka, uznając, że wiemy lepiej, bo znamy życie. Tylko czy nie odbieramy mu wolnej woli? I czy czasem nie unieszczęśliwiamy wybierając zawód, żonę czy miejsce do życia?

Autor to Anna Wilczyńska,  mama Gabrysi i żona Szymona, psycholog i wiceprezes Stowarzyszenia Wiosna. Jako dyrektor programu Akademia Przyszłości aktywnie wspierała dzieci, by miały lepszy start w przyszłość.

Cały artykuł można przeczytać na stronie: https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/wychowanie-dziecka/art,787,7-grzechow-popelnianych-z-milosci-do-dziecka.html