Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z wyjątkowym artystą – Stanisławem Kmiecikem

Kategoria: Pedagog szkolny Opublikowano: poniedziałek, 13 maj 2019 Martyna Plewa
Dzień 09 maja 2019 r. na długo zapadnie w naszej pamięci, mieliśmy bowiem okazję gościć w naszej szkole wyjątkową osobę, artystę malującego ustami inogami pana Stanisława Kmiecika oraz jego żonę panią Monikę Kmiecik.Stanisław Kmiecik jest znanym i wziętym malarzem należącym od 1989 do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Nie mając odurodzenia rąk, już jako 5-letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami.
Jest samoukiem. Jego ulubione tematy malarskie to krajobrazy rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Uczniowie oraz nauczyciele podczas spotkania mieli możliwość, wysłuchania i zapoznania się z biografią artysty przedstawioną przez jego żonę. W trakcie, gdy pani Monika opowiadała o niezwykłym życiu i osiągnięciach swego męża, o jego licznych zainteresowaniach (oprócz malarstwa, artysta pasjonuje się wyścigami samochodowymi, a także bierze udział w rajdach) pan Stanisław wykonywał piękny rysunek, który po skończeniu ofiarował naszej szkole na pamiątkę. Wszyscy byli pod wrażeniem  szybkości i precyzji stawianych kresek. Podczas spotkania dzieci i młodzież z zaciekawieniem obserwowały pracę artysty.Niespodzianką dla wszystkich uczniów był autograf od artysty. Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczniom, na istotne wartości życiowe oraz zainspirowanie dzieci do pokonywania własnych barier, ograniczeń,  pan Stanisław udowodnił, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do realizowania pasji. Była to wspaniała, lekcja życia, a uśmiech, serdeczne ipogodne usposobienie naszych gości na zawsze pozostanie w naszych sercach.
W naszej galerii można zobaczyć więcej zdjęć ze spotkania.
Poniżej przedstawiamy szczegółową biografię artysty oraz zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej obejrzenia wspaniałych dzieł artysty: http://www.kmiecik.virgo.com.pl/index.html
 
Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza.
Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami
i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl,
olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi
eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta
znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków.
Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura,
akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych
nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi
nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego
Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie
Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku
został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach
świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie
współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami
malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych
twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym
współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i
wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach
organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach
indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często
prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia
istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w
konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca
artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja
Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.