Prace plastyczne dzieci

19 stycznia 2021 r. w Publicznym Przedszkolu w Załęczu Małym odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach realizacji projektu ekologicznego „ EKOdzieci kontra śmieci” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Dzieci podczas warsztatów zapoznały się z naturalnymi surowcami takimi jak glina i drewno, poznały ich zapach, strukturę i co można z nich zrobić.

 Kolejnym zadaniem było wykonanie glinianych serduszek: dzieci rozgniatały glinę, wałkowały, wykrawały kształty i dolepiały patyczki. Ostatnim etapem pracy było pomalowanie i ozdobienie serduszek. Tak gotowe prace stały się niespodzianką dla babci i dziadka, którą dzieci wręczyły swoim najbliższym.  Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną frajdę z wykonywanych zadań, a jednocześnie uatrakcyjniły przedszkolne obchody Dnia Babci i Dziadka.

Prowadzący pokazuje przedmioty z recyklingu

17 grudnia 2020 r. w Publicznym Przedszkolu w Załęczu Małym odbyły się warsztaty plastyczno – techniczne zorganizowane w ramach realizacji projektu ekologicznego „ EKOdzieci kontra śmieci” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Zajęcia były prowadzone przez Ośrodek ,,Świat Przygód” z Łodzi.

Dzieci najpierw uczestniczyły w pogadance na temat segregacji odpadów i ich powtórnego przetworzenia oraz zabawie związanej z dopasowywaniem odpadów do odpowiednich koszy.

Następnie uczestnicy własnoręcznie ozdabiali specjalnymi farbami płócienne worki i samodzielnie wykonywali plakietki – broszki o tematyce ekologicznej. Wszystkie przedszkolaki były bardzo zaangażowane w zajęcia. Chętnie podejmowali powierzone im zadania. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, a dzieci dowiedziały się jak można ponownie wykorzystać odpady i co można z nich zrobić.

Dzieci grają w grę przy stoliku

W ramach realizacji projektu ekologicznego ,,EKOdzieci kontra śmieci” finansowanego z funduszy WFOŚIGW Nasze przedszkolaki uczestniczyły w Dniu EKOgier w przedszkolu. Krasnoludki i Pszczółki poznawały zasady segregacji śmieci przy pomocy gier planszowych, mat dydaktycznych oraz puzzli zakupionych z środków przeznaczonych do realizacji projektu. Dzieci utrwalały zdobytą wiedzę, a także uczyły się zdrowej i uczciwej rywalizacji. Nie były to łatwe zadania, ale wzajemna współpraca i pomoc udowodniły, że nawet najtrudniejsze zadania można razem wykonać. Dzieci układały puzzle dotyczące recyklingu, segregowały odpady do wyznaczonych pojemników, wykonywały polecenia zawarte w planszówkach, jeździły ,,śmieciarą”. Było gwarno i wesoło, a przedszkolaki udowodniły, że doskonale znają zasady segregacji śmieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym Fanpage

dzieci malujące swoje torby

,,Pakuję ekologicznie nie tylko od święta – EKOTorby” pod takim hasłem w dniu 7.12.2020 r. odbyły się warsztaty ekologiczne w naszym przedszkolu w ramach realizacji projektu ,,EKOdzieci kontra śmieci” współfinansowanego z środków WFOŚiGW w Łodzi. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych i były prowadzone przez Panią z Ośrodka Działań Ekologicznych ,,Źródła”. Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z różnymi rodzajami toreb i zastanawiały się w czym najlepiej przynosić zakupy. Porównywały kilka różnych toreb pod względem surowca, trwałości, estetyki, wygody i wpływu na środowisko. Konkurs popularności wygrała torba bawełniana, którą później każde dziecko otrzymało i mogło własnoręcznie ozdobić. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, kreatywnośc dzieci nie zna granic, każdy mały artysta był zachwycony swoją pracą. Gotowe torby dzieci zabrały do domów i obiecały, że na pewno będą o nie dbać i używać na zakupy.dzieci bawiące się podczas zajęć

 

Dzieci stoją przed tablicą ekologiczną.

W dniu 1.10.2020 r. przedszkolaki z Załęcza Małego wybrały się na swoją pierwszą, tegoroczną wycieczkę. Wyjazd odbył się do Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego ZHP ,,Nadwarciański Gród” do Załęcza Wielkiego. Na miejscu Pszczółki i Krasnoludki uczestniczyły w warsztatach ekologicznych ,,Gospodarowanie odpadami”. Prowadząca warsztaty Pani Lidia w ciekawy i interesujący sposób zaznajomiła dzieci z prawidłowym segregowaniem odpadów, ich rodzajem oraz wykorzystywaniem. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach i dzielnie rozwiązywały powierzone im zadania. Po części dydaktycznej przyszedł czas na spacer po okolicy oraz ognisko z kiełbaskami. Po tylu aktywnościach maluchom sprzyjał doby humor i apetyt. Wycieczka była zorganizowana w ramach realizacji projektu ekologicznego ,,EKOdzieci kontra śmieci” dofinansowanego ze środków WFOŚIGW w Łodzi